Looduslikud munavärvid

09:39
Liina pakub välja ideid looduslikuks muna värvimiseks.
Taaskord on see aeg käes, kus saab enda loovust maksimaalselt rakendada. Lisaks sellele, et homme saab maitsvat pashat meisterdada, ootavad paljudes kodudes nii väiksed kui suured sõbrad traditsioonilist munade värvimist (ja koksimist:)).
Soovitan katsetada erinevaid looduslikke vahendeid, mis kuuldatavasti pidid valgeid munasid eriti kauniks värvima :)NB! Antud meetodi puhul tuleb muna enne ära keeta ning siis värvivette ligunema jätta, pisut pikemaks ajaks. Umbes 30 minutist piisab heledama värvi saavutamiseks, 8-10 h peaksid tagama juba tugevama tooni.

Siit ka mõned näited looduslikult värvitud munadest:
Allikas: waldorftoday

Iga värvi tegemisel on oluline silmas pidada, et 5 dl vedeliku kohta tuleb värvitud veele lisada ca 1 supilusikatäis äädikat, mis aitab värvil munakoore külge kinnituda.

1. Sinine värv

Usud või mitte, aga seda tooni aitavad saavutada nii mustikad, kui ka lilla peakapsas. Võta 1 keskmine kapsapea, lõika pooleks. Tükelda ja keeda umbes 7 dl vees. Lase vesi keema, seejärel keera kuumust maha ja lase vedelikul umbes 30 minutit tasasel kuumusel keeda. Seejärel kurna vesi, lase jahtuda ning lisa äädikas ja sul on olemas värv, millega teha siniseid mune :)

Pisut teist tooni sinise annavad samuti mustikad.

2. Roosa värv

Sama töökäik, kasutades peeti. 10-30 minutit peedivees leotamist annab munale roosa tooni.

3. Kollane värv

Selle tooni saavutamiseks kasuta 5 dl vee kohta 2 supilusikatäit kurkumit. Keeda vedelikku ca 15 minutit. NB! Antud värvi kasutamisel tasub ettevaatlik olla, see pidavat kergelt igale poole plekke jätma :)

4. Roheline värv

Võta kurkumiga värvitud muna ja aseta see 10-20 minutiks punase kapsa värvivedelikku (kollane+ sinine= roheline).

Kui tahad eraldi rohelist värvi teha, keeda vees spinatit. 

5. Oranž värv

Võta kurkumiga värvitud muna ja aseta see 10-20 minutiks peediga värvitud vette.

6. Lilla värv

Võta kapsa värvivedelikust muna ja aseta see 10-30 minutiks peediga värvitud vette.
Pisut teist tooni lilla värvi annavad samuti mustikad.


Nipid:
* Keera enne muna värvivette asetamist selle ümber näiteks kummipael, mis peab väga tihedalt ümber muna jääma. Tulemuseks saad triibulised munad:
Allikas: youtube
 * Eriti kaunite mustrite saamiseks:
Allikas: betterhousekeeper
Niisuta muna määrides seda äädikasse kastetud paberrätiga. Aseta soovitud leht munale ja pista muna suka sisse, mis aitab kujundil paigal püsida. Seejärel pane muna värvi sisse seisma.
Allikas: betterhousekeeper
NB! Seda kujundite nippi saab kasutada iga värvimistehnikaga, k.a. munakoortega värvides.

* Kui värvitud munad ei ole piisavalt kirkad, hõõru neid õliga niisutatud paberrätiga. See toob värvid eriti hästi esile.

Lõpetuseks minu enda looduslikult värvitud munad:

Mõnusat pühadeaega!
Liina:)

Kommentaare ei ole:

Toetab Blogger.